Aile Şirketlerinin Kurumsal Yönetimi

kurumsal gelişim

Aile şirketlerinin yöneticileri için şirketleri onların çocukları gibidir; çocukları nasıl doğup büyüyor ise, aile fertleri de şirketleri için aynı temennileri isterler. Ancak aile şirketleri bir müddet sonra büyür ve o eski usul, o ilk yola çıkılan yönetim tarzı yetersizleşir. Yapılan araştırmalara esasen, şunu biliyoruz ki, şirketler eskisi kadar karlı ve uzun ömürlü değildir. Bundan dolayı şirketin, yani “çocuğun” bekası düşünülmeye başlanır.

Aile şirketlerinde aile fertleri işin başında olduğu için hızlı karar verirler, kısa zamanda da hızlı büyüyüp iyi kar elde etmeye başlarlar. İşi bilmek ve işin çekirdeğinden gelmek önemlidir; ama kalıcılık için yeterli değildir. Kalıcılık, aile şirketlerinde geç olmadan farkına varılması gereken bir gereksinimdir.

Şirketin kurucuları kurdukları şirketin geleceğinden endişe edebilir. Özellikle sonraki neslin yeterlilikleri hakkında şüphe duyabilirler. Şirketlerin varlığını sürdürebilmesinde ikinci veya üçüncü neslin başarısız olduklarını görüyoruz. Aynı zamanda, şirketin kurucu lideri herhangi bir nedenden dolayı işinin başında olmadığı ve/veya işi diğerlerine bıraktığı zaman aile bireyleri arasındaki olası çatışmalar şirketin yönetimine yansımaktadır. Bu durumun performans düşüşüne ve imaj kaybına neden olduğu çoğu aile şirketlerinde görülmektedir.

AA Kurumsal Gelişim bu sorunları tanır; kalıcı bir şirket ve daha iyi performans için yapılacakları da izlenecek yolu da bilir. AA Kurumsal Gelişim olarak aile şirketlerinde kalıcılığı sağlamak amacıyla şirket kültürüne uygun uçtan uca işleyen bir sistem kurmaktayız. Şirketinizin yüksek performanslı, verimli ve sağlıklı bir şirket olarak devam etmesini sağlamaktayız.

AA Kurumsal Gelişim çalışacağı kültürü benimser ve çalışmalarını bu çerçevede gerçekleştirir. Şirketinizin yöneticileri, çalışanları, ailenizin şirketle ilgi ve ilişkisi olan bireyleri ve önereceğiniz başka kurum ve kişiler ile gerekli araştırmaları yapabiliriz. Önereceğimiz kurumsal gelişim planı ve programlarının uygulamaya alınması ile şirketiniz geleceğe daha sağlıkla ve güvenle bakacaktır. Şirketinizin yüksek performansla ilerlemesini gözlemleyeceksiniz.

Peki, biz size ne vaat ediyoruz?

 • Kalıcılık
 • Karlılık
 • Sürekli büyüme
 • Yönetici adayı yetiştirme

Aile şirketlerinin kurucuları ve kurucuları takip eden aile üyeleri şirketlerinde sağlıklı ortamı gördüklerinde mutlu olurlar. Bu bağlamda, şirket bünyesinde sağlıklı ortamın olup olmadığını inceleyebilir; durum raporunu ve somut önerileri şirket sahibine/sahiplerine sunabiliriz. Çünkü bizler; tecrübelerimizle aile şirketlerinin durumunu ve sorunlarını tanımlayabilme, çözümleyebilme ve somut öneri sunabilme gücümüzün ve yeterliliğimizin olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede;

 1. Şirket kültürünüzü,
 2. İş süreçlerinizi,
 3. Yönetici ve çalışan durumunuzu,
 4. Ekip olarak çalışabilme kabiliyetinizi,
 5. İş hayatınızın kalitesini,
 6. Şirketinizin bünyesinden ve/veya dışardan gelen değişime uyum becerinizi,
 7. Şirket olarak performansınızı,
 8. İş sonuçlarınızı,
 9. Yetkinlik ve yeterliliklerinizi analiz edebilir, şirketinize özel bir raporlama ile sunabiliriz. Talebiniz doğrultusunda ihtiyaç duyulan danışmanlık ve eğitim ihtiyaçlarında yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

AA Kurumsal Gelişim, şirketinize en az sizin kadar değer verir ve özen gösterir.

Bu ülkenin insanları olarak yerel kültürel yapımızı iyi biliyoruz. Çünkü sizlerden birisiyiz...

kurumsal gelişim
TALEP OLUŞTUR

Görüşme ya da gelişim hizmetlerimize katılma taleplerinizi iletin!

Görüşme organizasyonu ya da etkinliğe kayıt için formumuzu doldurabilirsiniz.